В Україні фітосанітарну експертизу зерна робитимуть швидше

27 Липня 2023

Проєкт USAID “Економічна підтримка України” закупив для потреб Вінницької обласної фітосанітарної лабораторії нове обладнання, яке допоможе швидко та якісно проводити фітосанітарні експертизи при підготовці зерна на експорт.

За міжнародним законодавством зерно та зернові культури, що експортуються до будь-якої країни, повинні відповідати фітосанітарним вимогам, і саме фітосанітарні лабораторії видають висновки фітосанітарної експертизи, які є підставою для оформлення відповідних дозвільних документів на експорт цієї продукції.

Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія в умовах повномасштабної агресії росії значно збільшила кількість експертиз, які проводить щодня. Навантаження зросло через заблоковані чорноморські порти, їхні фітосанітарні лабораторії не працюють. Наприклад, якщо у 2021 році кількість проведених експертиз 5 304, то у 2022 році цей  показник зріс майже на 50% і становив вже 7 835. Клієнтами лабораторії є як малі фермери, так і великі агроекспортери. Для проведення діагностики зерна потрібне сучасне обладнання та витратні матеріали, засоби захисту для працівників лабораторії. В умовах обмеженого фінансування з державного бюджету лабораторія не може повністю забезпечити ці потреби. Аби підтримати фітосанітарні лабораторії та збільшити їх потужності у підготовці зерна на експорт, Проєкт USAID закупив систему ПЛР-тестування (ПЛР – полімеразно ланцюгова реакція). Цей метод дозволяє швидше та точніше провести аналіз зерна та видати дозвіл на його експорт.

“Використання ПЛР-методики дозволить проводити бактеріологічну та вірусологічну експертизи з отриманням достовірних результатів в короткі терміни. Застосування ПЛР для діагностики шкідливих організмів дозволяє в короткі терміни (до 48 годин) виявити збудника в будь-якому рослинному матеріалі. Відкриває можливості для запровадження нових методів”, – говорить директорка Вінницької обласної фітосанітарної лабораторії Наталія Коваленко.

Також лабораторія отримала додаткове обладнання для проведення щоденних експертиз зерна: ваги аналітичні, мініцентрифуги, мікроскоп тринокулярний, рецикулятор бактерицидний, термошейкер та блок для мікропробірок, ультрафіолетовий бокс для проведення ПЛР-тестувань.

Також дуже актуальними для установи є допоміжне обладнання, витратні матеріали та засоби особистого захисту: скальпелі, хірургічні ножиці, пінцети, піпетки. наконечники з дозаторами, папір та пакети для стерилізації, пробірки, мірні стакани та інший лабораторний посуд, шапочки та бахіли одноразові медичні.  Вони  щоденно будуть використовуватися працівниками для проведення фітосанітарних експертиз, у тому числі, й зернових культур, що експортуються з України.

“Така допомога від Проєкту USAID “Економічна підтримка України” сприятиме ефективніше виконувати вимоги міжнародного законодавства та стандартів і методів проведення експертиз, виявляти та ідентифікувати шкідників у зерні, залучати додаткових спеціалістів та запроваджувати нові методи. А це, в свою чергу, дозволить пришвидшити проведення експертиз та видачу дозвільних документів на експорт та імпорт зернової продукції”, – каже пані Коваленко.

Допомога агровиробникам та інфраструктурним компаніям є частиною Ініціативи стійкості сільського господарства в Україні, яку реалізує USAID. Вона спрямована на те, щоб допомогти Україні збільшити потенціал для виробництва, зберігання, транспортування та експорту зерна.