Від лабораторії до вулика: Проєкт USAID підтримує освіту бджільництва в Україні

29 Лютого 2024

Проєкт USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) закупив для потреб Державного навчального закладу “Гадяцьке аграрне училище” (Полтавська область) обладнання для модернізації лабораторії з дисциплін “Біологія  бджолиної сім’ї”, “Хвороби та шкідники бджіл”, “Матковивідна справа у бджільництві”, “Продукти бджільництва”, “Медоносна база”.  

До переліку обладнання увійшли 12 ноутбуків та програмне забезпечення до них, шафа для зарядки ноутбуків, 12 мікроскопів, 2 термостати, 2 інкубатори для виводу маток, 1 набір обладнання для штучного осіменіння бджолиних маток з мікроскопом.  

Також навчальний заклад отримав частину обладнання для цеху з переробки продукції бджільництва: два баки-відстійники з фільтром, одну медогонку, два столи для розпечатування стільників, три двосекційні фільтри, три візки-підйомники для перевезення вуликів, один пристрій для кремування меду, три декристалізатори меду для бочок, генератор та три великі зонти для роботи на вулиці.  

Це обладнання допоможе покращити матеріально-технічну базу закладу та відкрити цех з переробки продуктів бджільництва. 

“Обладнання, яке ми отримали, дасть можливість оновити лабораторію з визначення якості продуктів бджільництва та діагностики хвороб бджіл. Тут здобувачі освіти отримають знання з дослідження меду, наприклад, за вмістом пилкових зерен в меду знатимуть, з яких рослин зібраний мед, які лікувальні препарати можна застосовувати до бджіл, щоб не нашкодити, а допомогти їх оздоровити чи вилікувати. Бо зараз у зв’язку із завезенням інших порід бджіл та гібридів в Україну ми втрачаємо власні породи,  наше завдання – навчити здобувачів освіти  виконанню штучного запліднення бджолиних маток, щоб зберегти місцеві породи бджіл чи виводити нові. Це можливо завдяки обладнанню з інструментального осіменіння маток – мікроскопа та  двох інкубаторів для виведення маток.  

Незабаром у пасічників розпочинається сезон, тож на нашій навчальній пасіці ми вже будемо використовувати нове обладнання. Це все сприятиме популяризації бджільництва серед молоді та просуванню новітніх технологій у цій галузі, допоможе нашим випускникам розпочати власну справу, розвивати сільську місцевість та підіймати економіку країни у післявоєнний час”, – говорить директорка Гадяцького аграрного училища Наталія Сенчук. 

 

Проєкт USAID найближчим часом планує доставити решту обладнання для лабораторії та цеху, а також тимчасовий будиночок для пасічників та платформу для транспортування вуликів для облаштування навчальної пасіки училища, закупить 100 дерев’яних вуликів та лінію з відкачування меду. Училище має навчальну пасіку на 15 бджолиних сімей, її основна  частина розміщена у селі неподалік Гадяча.   

Також студенти училища навчатимуться за оновленими програмами спеціальності “Бджоляр” та “Майстер з комплексного обслуговування об’єктів з бджільництва”, отримають більш конкурентні навички та ширші можливості для працевлаштування.  

Наразі у Гадяцькому агарному училищі, яке є єдиним спеціалізованим закладом з підготовки бджолярів, навчається 198 студентів. Ще 106 людей пройшли навчання на різних цільових курсах –  “Переробка меду в медові напої”, “Апітерапія з використанням продуктів бджільництва”, “Хвороби та шкідники бджіл”, “Селекція та виведення маток з інструментальним осіменінням”.  

Гадяцьке аграрне училище є партнером Проєкту USAID з 2019 року. Викладачі закладу та студенти неодноразово брали участь у різних тренінгах та навчальних програмах, які організовував Проєкт USAID. За цей час понад 1200 людей пройшли навчання на курсі Професійне бджільництво”, частина з них започаткувала власну справу, отримала грант на розвиток бджільництва від різних державних на донорських програм.