Відбувся семінар-тренінг “Основні рекомендації щодо застосування положень Закону України “Про адміністративну процедуру”

15 Січня 2024

12 січня за сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” (Проєкт USAID) відбувся семінар-тренінг “Основні рекомендації щодо застосування положень Закону України “Про адміністративну процедуру”.

Учасниками заходу стали 32 представники органів державної влади та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких пов’язана з експортом зернових – Міністерство економіки України, Міністерство аграрної політики та продовольства України, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, Держпродспоживслужба та Державна митна служба України.

Тренер – заступник голови правління Центру політико-правових реформ, старший науковий співробітник Інститут держави та права імені Корецького НАН України, провідний експерт Проєкту EU4PAR Віктор Тимощук розповів про основні положення Закону та як їх використовувати на практиці.

Закон України “Про адміністративну процедуру” (ЗАП), який набув чинності з 15 грудня 2023 року, визначає, як посадовцям спілкуватися із заявниками (громадянами, бізнесом) у питаннях надання різних дозволів та погоджувальних документів. Цей закон сприяє інтеграції України у європейське законодавство.

Ключові пункти нового закону – орієнтація на позитивний результат, збалансованість рішень публічної адміністрації, дій бізнесу та приватних осіб, підвищена відповідальність адміністративного органу за негативні рішення, рішення про відмову не може бути ухвалене без залучення того, кого воно стосується.

Цінність ЗАП у тому, що закон спрощує законодавство для громадян та бізнесу, публічних службовців, додає прогнозованості та визначеності, встановлює стандарт належного публічного адміністрування, є мірилом для адміністративних судів. При цьому закон не поширюється на внутрішньоорганізаційну діяльність бізнесу або іншої організації.

“Вже місяць, як цей закон набув чинності. Представники різних державних служб почали його використовувати. Я не очікую, що ми будемо швидко мати результат, але те, що виникають питання, це добре. Фахівці, яких це стосується, хочуть розібратися. За кілька місяців будемо мати статистику – яка кількість позитивних рішень на запити бізнесу, яка кількість відмов, чому саме. Закон передбачає більшу кількість комунікацій з боку представників влади, аби питання (запити, дозволи), з якими звертається бізнес, були вирішені позитивно. Саме тому на тренінгу роз’яснюємо основні положення закону та як їх використовувати на практиці”, – каже тренер Віктор Тимощук.

У ЗАП – ключова увага до відмов. У такому разі посадовці повинні пояснювати заявнику причини відмови. Принципи ЗАП: верховенство права, законність, рівність перед законом, обґрунтованість, неупередженість, розсудливість, пропорційність, відкритість. Принципи важливі, бо саме за ними визначається сутність дій. Вони важливі для судів, ефективність, гарантування участі особи у процесі розгляду.

“Починаючи з 2023 року, агробізнес, що займається експортом зерна, повинен отримувати ліцензії. Цей закон визначає, як наше міністерство має комунікувати із бізнесом. Якщо раніше у випадку неповного пакета документів ми відмовляли, то зараз додатково спілкуємося із заявниками, пояснюємо, яких документів не вистачає, скільки є часу, щоб їх донести чи довезти. Це важливо, адже врешті для бізнесу – це можливість експорту агропродукції, а для економіки України – це гроші”, – каже Олена Засипкіна – заступниця директора департаменту зовнішньоекономічної діяльності Міністерства економіки України.

Це вже другий такий тренінг для представників органів державної влади, який організовує Проєкт USAID. Наступний тренінг відбудеться 2 лютого.