Вінницька фітолабораторія отримала холодильне обладнання

Зміцнення логістики аграрного експорту, АГРІ-Україна
16 Листопада 2023

Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) доставив державній установі «Вінницька обласна фітосанітарна лабораторія» три холодильники із вбудованими морозильними камерами. Використання цього обладнання допоможе працівникам фiтолабораторії оперативно та якісно виконувати замовлення для проведення фіто експертиз зерна. Раніше Проєкт USAID придбав для потреб лабораторії ПЛР-обладнання та витратні матеріали для проведення досліджень на вміст ГМО. Ці дослідження зараз є обов’язковими перед відправкою зерна на експорт.

«Новий вид досліджень, яких потребують агроекспортери, а саме, ГМО-дослідження, вимагає наявності спеціального устаткування. Отримане холодильне обладнання з морозильними камерами, оснащеними системою захисту від несанкціонованого доступу та підтримки сталої температури, забезпечать зберігання реактивів, поживних середовищ, хімічних розчинів та тест-систем ПЛР, а також консервацію проб зразків, щоб уникнути перехресного забруднення інших зразків. Тож ця допомога від Проєкту USAID “Економічна підтримка України” наразі є дуже актуальною для нашої лабораторії», – розповіла директорка Вінницької фітолабораторії Наталія Коваленко.

В умовах повномасштабної агресії росії, спроб блокування морських портів України, логістичні маршрути для вивезення зерна за кордон змінюються. Зважаючи на розташування Вінницької області біля кордону з Молдовою, Вінницька фітолабораторія отримує більше запитів на проведення досліджень зразків зернових культур та продукції переробки на фітосанітарну експертизу. Якщо у 2022 році кількість проведених експертиз становила 5 304, то у 2023 році цей  показник зріс майже на 50% і становив вже 7 835 експертиз. Через це зросла необхідність ресурсів (а саме обладнання) для проведення аналізів, якими в повному обсязі забезпечити себе лабораторія не мала можливості.

Нагадаємо, у жовтні Проєкт USAID організував на Волині навчання для 21 фахівця – це завідувачі відділів та головні фахівці державних фітолабораторій. Це навчання спрямоване на те, щоб підвищити кваліфікацію, розповісти про сучасні методи дослідження зернових культур, зокрема ПЛР-тестування методом полімеразно-ланцюгової реакції в режимі реального часу (ПЛР-РЧ), навчити фахівців використовувати нові методи у своїй щоденній роботі. На основі результатів цього дослідження лабораторії видають висновок, на їх підставі бізнес отримує сертифікат, який потрібен для експорту зерна.

Нагадаємо, допомога агровиробникам, інфраструктурним компаніям, державним фітосанітарним лабораторіям є частиною Ініціативи стійкості сільського господарства в Україні, яку реалізує USAID. Вона спрямована на те, щоб допомогти Україні збільшити потенціал для виробництва, зберігання, транспортування та експорту зерна.