Як отримати грант від Проєкту USAID – умови та критерії оцінювання заявок

Гранти
15 Березня 2024

13 березня Проєкт USAID «Економічна підтримка України» (Проєкт USAID) провів онлайн-конференцію, де потенційні заявники конкурсу грантів APS-ERA-003 «Будуємо майбутнє української логістики та експорту» поставили питання та отримали детальну інформацію про процес подання заявки.

До заходу долучилися близько 200 учасників – представників бізнесу, державних організацій, освітніх закладів та інших. Представники Проєкту USAID розповіли про особливості подання грантових заявок, заповнення документів, роз’яснили технічні моменти.

«Ми бачимо велику зацікавленість з боку потенційних учасників у цьому конкурсі, тож розраховуємо на велику кількість заявок та певну конкуренцію між учасниками. Наш фокус – на логістиці та експорті зернових культур. Ми маємо чіткий перелік проєктів, які може профінансувати USAID. Проєкт USAID підтримує проєкт «AGRI-Україна». Ми зосереджені не на агровиробництві, натомість наші зусилля спрямовані на логістику агропродукції та експорт, щоб компанії могли більш ефективно експортувати продукцію. Ми говоримо про збільшення об’ємів продукції, яка експортуються, та наповнення бюджету України», – сказала заступниця директора Проєкту USAID Кірстен Пфайффер.

Однією з цілей, на яку можна отримати фінансування, є  посилення логістичного та експортного потенціалу агросектору, що сприяє досягненню цілей ініціативи USAID «AGRI-Україна».  Проєкт USAID готовий поставити обладнання агроекспортерам України для пошуку нових ринків збуту та ефективних шляхів експорту. Це може бути на умовах співфінансування, коли заявник вносить свою частку, обов’язкового внеску у відсотках немає. Також Проєкт USAID готовий розвивати партнерські стосунки з виробниками обладнання, що допоможе їм збільшити продажі, а компаніям отримати бажане обладнання. Зокрема, ідеться про логістичне обладнання для перевезення продукції, а не її виробництва. Тобто мета, щоб сировина або готові продукти постачалися на зовнішні ринки і постачальники отримували більше прибутку і отже збільшували відрахування до бюджету України.

Ще один компонент цієї цілі – навчальний – підвищення кваліфікації навичок наявних та майбутніх працівників логістичних компаній, які працюють в агросекторі, аби допомогти їм отримати нові навички або кращу роботу, що буде сприяти покращенню експорту зернових культур. Проєкт USAID розглядає допомогу приватним компаніям та закладам освіти з розробки та впровадження навчальних програм, спрямованих на підвищення кваліфікації та покращення навичок фахівців з використання агротранспортного, логістичного та лабораторного обладнання. Для цього Проєкт USAID шукає стратегічних партнерів – тренувальні центри, які вчитимуть людей цих навичок. Планується навчити понад 1 000 працівників, бажано, аби це навчання було на місці, бо працівники компаній часто не можуть їздити на такі навчання, бо їм потрібно працювати на своїх місцях.

Друга ціль – вдосконалення процесів, взаємовідносин та процедур, які підвищують спроможність керування експортними вантажами та інтеграцію до ЄС у пунктах перетику кордону (ППК). Проєкт USAID закуповує різне обладнання та надає різну інфраструктурну допомогу для ППК, покращуючи транскордонне співробітництво на кордоні з ЄС та Молдовою. Подаючи заявку на таку ціль, заявники мають знати, що державні органи влади мають бути зацікавлені у таких покращеннях. Тож Проєкт USAID шукає кількох стратегічних партнерів, які мають цікаві ідеї для втілення з покращення роботи 33 пунктів пропуску, які є стратегічними для вантажних перевезень.

Подати заявку на участь у грантовій програмі можуть зареєстровані компанії, бізнес-асоціації, виробники обладнання, ГО, агентства маркетингового аналізу, організатори бізнес-заходів;  науково-дослідні та освітні установи, постачальники послуг з навчання,  та державні структури, наприклад, митні органи.. Кожен учасник отримає відповідь на свою заявку – позитивну або негативну. З відібраними заявниками буде працювати команда Проєкту USAID для доопрацювання технічного підходу, коригування бюджету, розробки планів моніторингу та оцінки, брендингу та дотримання екологічних процедур.

Проєкт USAID має чотири критерії для оцінки заявок. Команда оцінюватиме якість заявки та її відповідність визначеним критеріям. Найбільш важливими є потенціал компанії, технічний підхід, результати та досвід виконання цієї або аналогічної діяльності. Заявники мають подавати достовірну інформацію, яку будуть перевіряти під час виїздів до компанії. Третій критерій – сталість, аби у майбутньому запропоновані ідеї довели свою сталість та спроможність.  Важливе співфінансування – скільки компанія готова вкласти своїх коштів. Також важливий інклюзивний компонент – те, як компанія працевлаштовує жінок, людей з інвалідністю, тих, хто постраждав від війни, молодь. Інклюзія – це не гуманітарна мета, це про сталість, ефективність компанії, про її прибуток, про те, як компанія працевлаштовує людей, надає їм можливості.

Під час конференції учасники поставили багато питань – яке обладнання можна отримати, чи може воно бути від європейських виробників, чи можна отримати обладнання для відновлення потужностей у порту, побудови елеватора або інших логістичних потужностей, яка максимальна сума власного внеску, чи можна подавати кілька заявок, об’єднувати їх, якщо цілі у них одні, чи потрібно повертати грантові кошти, чи можна пропонувати бажаних виробників обладнання, консультантів, які навчають персонал. Команда Проєкту USAID найближчим часом систематизує отримані питання та надішле відповіді у письмовій формі учасникам цього заходу.

Наступна онлайн-конференція для потенційних заявників відбудеться 24 травня.

Заявки приймаються на постійній основі упродовж терміну дії цього Запиту (1 березня – 31 серпня 2024) на Grants_ERA@dai.com