ЯК ПАРТНЕРСТВА ДОПОМАГАЮТЬ ШУКАТИ РОБОТУ ПІД ЧАС ВІЙНИ

30 Січня 2023

25 січня відбулася конференція “Партнерство як інструмент подолання викликів ринку праці воєнного часу” у рамках проєкту “Професійна орієнтація. Кар’єра. Підприємництво”, що реалізується у партнерстві з Проєктом USAID «Економічна підтримка України» та компанією «Booster Development».

Проєкт “Професійна орієнтація. Кар’єра. Підприємництво” тривав чотири місяці та охопив 80 переселенців і представників інших вразливих груп, які наразі проживають у Волинській, Івано-Франківській і Тернопільській областях і хотіли працевлаштуватись або започаткувати власну справу.

Команда проєкту складається з досвідчених фахівців – членів спільноти СМС-Ukraine, які активно допомагають вітчизняним підприємцям з перших місяців російського вторгнення. Працювали у трьох напрямках – психоемоційна стабілізація учасників, сприяння у працевлаштуванні та адаптації на новому робочому місці, відновлення бізнесу та інтеграція в громади перебування.

“Понад 27 бізнес-проєктів підприємців, які брали участь у нашому проєкті, запустилися на новому місці та вже працюють з першими клієнтами. Ті, хто шукав роботу, її знайшли або об’єднались під час реалізації проєкту. Примітно також, що у проєкті сформувались дієздатні партнерства. Це дуже важливо у важкі часи, коли необхідність підтримки один одного найгостріша. І це про результативність роботи команди проєкту», – сказала Наталія Дзюба, керівниця проєкту “Професійна орієнтація. Кар’єра. Підприємництво”.

Під час заходу обмінялися напрацюваннями органів місцевої влади, центрів зайнятості щодо сприяння працевлаштування переселенців та створенні нових робочих місць у Волинській, Івано-Франківській та Тернопільській областях.

«Ми прийняли велику кількість переселенців, нашим завданням було допомогти цим людям знайти роботу. Ми працювали разом із центром зайнятості, управлінням економіки. Спочатку – це реєстрація та адаптація людей, потім – можливість отримати дохід. Щотижня ми інформували нових жителів громад про вакансії та інші можливості. Зараз ми потребуємо експертної допомоги, у нас є релокований бізнес, індустріальні парки. Хочемо зробити дослідження ринку праці, які очікування у роботодавців, навчальних закладів, щоб стати привабливою для бізнесу та життя громадою», – сказав міський голова Нововолинська Борис Карпус.

Ситуація на ринку праці у 2022 році суттєво відрізнялася від попередніх років. У центрах зайнятості працювали над тим, щоб заохочувати людей до підприємництва, спростили процедуру отримання мікрогрантів.

“122 жителя Волині отримали мікрогранти на започаткування підприємницької діяльності, в результаті буде створено понад 220 робочих місць. Середній розмір гранту – 232 тисячі гривень. Бізнес також отримав компенсації за працевлаштування переселенців”, – сказала директорка Волинського обласного центру зайнятості Алла Куцин.

На Івано-Франківщині докладали спільних зусиль, щоб створити умови та працевлаштувати переселенців. До області у 2022 році переїхали 140 000 людей, з них 2 500 звернулися у пошуках роботи до центру зайнятості.

“Питання створення нових робочих місць стало ще більш важливим. Бізнес отримував компенсації – 300 роботодавців працевлаштували 500 людей, більшість з них до Івано-Франківська, Калуського та Коломийського районів. Військова адміністрація та центри зайнятості тісно співпрацювали. До нас переїхали малі та середні підприємства, деякі перевезли свої потужності, але роботу ще не почали. Є серед релокованих і потужні промислові виробництва, яких у нашому регіоні не було”, – сказала начальниця управління реалізації політики зайнятості Івано-Франківського обласного центру зайнятості Галина Кушнір.

Учасники конференції поділилися історіями свого переїзду, участі у проєкті, розповіли, як додали виклики. Підприємець Олександр Ахудзянов з Волновахи у березні 2022 року переїхав на Волинь. Зараз він очолює підприємство «Крафтовий молочар».

“Я маю 27 років досвіду підприємництва, але я не хочу щось знову починати, тому влаштувався на роботу найманим працівником. “Крафтовий молочар” – це молочна ферма, ми виготовляємо сир, масло, інші молочні продукти. Наш найбільший плюс – це натуральний продукт. У нас працює 24 людини, з них 5 переселенок. Переселенці з великих міст інколи не можуть знайти роботу у малих містах. На мою думку, що треба врахувати підприємцям, які релокуються, – шукати ринки, ніші, потреби у нових громадах. Під час участі у проєкті я усвідомив, що в новому регіоні потрібно робити не те, що ти вмієш і хочеш, а те, що потрібно ринку, на що є попит локального ринку”, – поділився Олександр.

Дарія Трачова переїхала з Мелітополя на Івано-Франківщину. Створила стартап “doSviata.shop” – онлайн-магазин із продажу подарунків. Дарія працювала фінансовою директоркою торгової компанії у Мелітополі, на новому місці ресурсів для започаткування нового бізнесу не було, тому звернулася до проєкту.

“Перебрали багато ідей, але зупинилися на товарах до свята. Я вдячна менторам, що мені допомогли із маркетингом, я більше дізналася про те, як позиціонуватися свої товари, спілкування було дуже важливим. Планую далі розвивати свою справу”, – каже Дарія.

Під час проєкту «Професійна орієнтація. Кар’єра. Підприємництво» 80 учасників отримали консультації з профорієнтації, відвідали тренінги з пошуку роботи та працевлаштування, пройшли курс із підприємництва, отримали менторський і психологічний супровід. На сьогодні понад 40 учасників перебувають у процесі працевлаштування або адаптації до нового робочого місця, понад 20 підприємців вже започаткували або відновили власну справу та отримали перші доходи.