Як влада допомагає бізнесу під час війни

16 Червня 2023

Близько 200 представників бізнесу, влади та міжнародних донорських організацій взяли участь у Першому національному форумі “Допомога бізнесу в умовах війни: Національний та регіональний аспекти”. Форум відбувся у Львові 8 червня.

Під час форуму відбулися чотири панельні дискусії: як працює бізнес під час війни, як регіональна та місцева влада допомагають бізнесу, про державні та недержавні програми підтримки бізнесу, про гранти та як їх отримати.


Панель 3 Що має робити місцева та регіональна влада для підтримки бізнесу.

Ось основні меседжі спікерів:
Голова Асоціації малих міст України Павло Козирєв:

“Робота з деокупованими територіями – важка від моменту звільнення та у процесі відновлення, адже потрібно відновити критичну інфраструктуру, щоб люди і бізнес туди поверталися. Ми пропонуємо бізнесу співпрацювати з муніципальним ринком.”

Тростянецький міський голова Юрій Бова поділився своїм рецептом відновлення громади – це тісна співпраця бізнесу, влади та громади:

“З окупованих територій у лютому 2022 року був відтік людей, бізнесу. Для нас був величезний виклик – як повернути бізнес. Що роботи із розграбованими підприємствами? Мародерством? Як сюди приїхати інвестору? Перше, що має робити влада – забезпечити бізнесу гарантії безпеки – поставити охорону території, показати іноземцям, що у місті безпечно, що повертаються люди, їздить комунальний транспорт, відкриваються школи. Після цього бізнес повернеться. У місті, яке було в окупації, збитки сягають 100 мільйонів доларів, усі бізнеси повернулися після деокупації. Працює уся інфраструктура, уся команда міської влади відкрита до спілкування із бізнесом. Отже, інвестклімат створює місцева влада. У Європі інвестори просять владу показати школу та лікарню, а потім ухвалюють рішення про інвестиції.”

Заступниця голови Бучанської міської громади Михайлина Скорик говорила про те, як у Бучі після деокупації відновлюють життя та роботу бізнесу:

“Буча – це 75 тисяч населення. Що таке звільнена Буча? Немає води, електрики, газу. Міський голова увесь час був в окупації. Бізнес, який міг, виїхав. Автотехніка, яка була в одного підприємця, була своєчасно вивезена. Цей підприємець першим повернувся. Першими також приїхали енергетики. Росіяни знищили усю базу компаній, які могли. Ми думаємо, що для бізнесу варто створити технопарк, розвивати умови у громаді. У період криз можна залучати технологічне виробництво. У Бучі хочуть створити асоціацію “дронщиків”.”

Міський голова Славутича Юрій Фомічев говорив про те, як у місті підтримують малий бізнес:

“Окупації у нас не було, ми не зазнали руйнувань, але ми розташовані за 8 км від Білорусі, тож загрози є. Водночас ми приймаємо релокований бізнес з Маріуполя. Три напрямки підтримки бізнесу у місті є сьогодні – Агенція регіонального розвитку, фінансова підтримка (мікрокредити для підприємців) та інфраструктурна (бізнес-парк та онлайн-послуги для бізнесу – дозвіл на розміщення реклами бізнес отримує онлайн). Малий бізнес – це не стільки про податки, скільки про зайнятість людей.”

Володимир Воробей – керівник Агенції економічного розвитку «PPV – Knowledge Networks» – приватна агенція, яка надає консультації підприємцям:

“Одна з форм підтримки бізнесу – ваучерна. Комусь треба сайт розробити, іншим якусь іншу підтримку надати. Такий механізм популярний у Європі. Бізнес може скористатися тоді, коли буде потрібно.”

Олександр Ваховський – керівник Агенції економічного розвитку Київщини:

“Як знайти певні рішення та масштабувати його на всіх? У цьому можуть допомогти ЦНАПи – Центри надання адміністративних послуг. Вони мають з’явитися у всіх громадах Київщини до кінця року. У 2023 році ми говоримо з бізнесом про залучення фінансування, як взаємодіяти з міжнародними фінансовими організаціями, інвестиційними банкірами.”


Відео 3 дискусійної панелі дивіться на нашому Ютуб каналі

Захід відбувся за сприяння Проєкт USAID “Економічна підтримка України” та Reform Support Team Mineconomy.