Як залучати партнерів до відновлення України

11 Липня 2023

За сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” відбувся підсумковий вебінар для учасників Програми підготовки фахівців з відновлення громад.

Участь у вебінарі взяли понад 90 людей, які пройшли навчання на курсі Програми фахівців з відновлення громад, яке Проєкт USAID розпочав у лютому.

Ця Програма допоможе створити команду спеціалістів для розбудови приймаючих територіальних громад та реалізації програм відновлення міст, інфраструктура яких була зруйнована внаслідок повномасштабної війни росії, зокрема реінтеграції тимчасово окупованих територій. Понад 230 представників органів місцевого самоврядування, регіональної влади, громадських організацій та незалежних консультантів із 16 областей України беруть участь у цьому навчанні. Учасники вже пройшли три курси онлайн-навчання, які охоплюють такі теми, як цілі сталого розвитку, зелена економіка, планування сталого розвитку міст, залучення фінансування для відновлення інфраструктури та досвід відновлення міст у післявоєнний період та можливості застосування в Україні.

“Знання та навички, які отримали учасники, допоможуть їм залучити фінансування для відновлення інфраструктури у своїх громадах. Ми отримали значний інтерес до Програми з боку представників місцевої та регіональної влади і наразі розглядаємо можливість продовження навчання надалі. Оскільки це пілотна навчальна програма, нам потрібні ваші відгуки та пропозиції щодо подальших кроків у цьому напрямку та того, як ми можемо покращити її в цілому”, – сказала заступниця директора Проєкту USAID Кірстен Пфайфер.

Консультантка Проєкту USAID Ірина Запатріна поділилася результатами навчання учасників Програми. Участь у навчанні взяли представники 16 областей, найбільше – із Донецької, Луганської та Запорізької областей. Дослідження про відбудову міст світу після воєн та досвід відновлення для багатьох учасників курсу були незнайомі. Програму навчання 90% учасників оцінили як корисну та зрозумілу.

Під час вебінару представники США, Японії, Туреччини розповіли про те, як в їхніх країнах держава, приватний бізнес та громадськість долучалися до відновлення після стихійних лих та що допомагало швидко організувати процес та мобілізувати ресурси.

Девід Додд – CEO Міжнародного центру сталої стійкості з Нового Орлеану (США) розповів про досвід відновлення американського міста після природної катастрофи.
Новий Орлеан отримав значні руйнування не через збройний конфлікт, а через ураган. Місто знаходиться нижче рівня моря, руйнації були страшні – 80% будівель були зруйновані, усе місто було підтоплено впродовж 2-х тижнів.

“Відбудова – це складне завдання, а війна – це найбільше лихо. Фінансування стійкості потужно обговорюють у світі. Це можна робити через державно-приватне партнерство. Інноваційна сторона полягає у тому, що потрібно залучати інвестиційні компанії до відбудови, співпрацювати разом для досягнення спільної мети – відновлення життя у громаді”, – сказав пан Додд.
Ю Намба – з Японського університету TOYO, Токіо займається розбудовою державно-приватного партнерства, залученням усіх зацікавлених сторін до стратегії відновлення.

В Японії центральна влада часто створює ініціативи та надає фінансування. Може впливати на прискорення процесів. Приватний сектор рідко долучається до планування, але може пропонувати свої проєкти, це може прискорити відбудову.
В Японії було багато проєктів відновлювальної енергетики, які місцева влада підтримала.

Коли ми говоримо про спроможності, ми говоримо про ДПП. Але коли потрібно швидко відновлювати, треба залучати приватні інвестиції.

Часто погляди уряду та людей на відбудову різняться. Для уряду пріоритет – дороги, матеріальні блага, економіка, для людей – сховища, будинки, робота. Такі є пріоритети зараз, вони були і сто років тому. Для мобілізації відновлення треба пришвидшувати впровадження ДПП. ДПП – важливий інструмент у відбудові, треба обирати найуразливіших та допомагати їм, треба підходити новітньо до залучення досвіду та капіталу у відновлення.

Еюп Вурал Айдін, Голова Центру передового досвіду ДПП у Стамбулі, говорив про те, як його країна залучає ресурси для відновлення. У Туреччині у лютому сталися два великі землетруси, це було страшне лихо. Руйнування завдали не ракети чи бомби, а природнє лихо: за лічені хвилини рухнули будівлі в 11 містах країни, тисячі людей загинули.

“За оцінками експертів, потрібні гроші на відбудову та відновлення інфраструктури – до 5% ВВП, лише на будівництво треба 75 млрд дол інвестицій. Можна співставити з українською ситуацією. Турецький уряд використав ДПП для відбудови. Дефіцит бюджету склав 15 млрд доларів, треба ще стільки ж на покриття шкоди. Уряд взяв нові запозичення, аби допомагати постраждалим, відновлювати інфраструктуру та відбудовувати цілі райони. Але роботи з відновлення, розчищення завалів ще вистачить на десятки років”.

Учасники вебінару ставили питання спікерам про будівництво житла, розчищення завалів, використання будівельного сміття для повторного будівництва, впровадження зеленої енергетики під час відновлення міст.

Проєкт USAID планує продовжити програму навчання та залучити нову групу учасників із жовтня.