Закон “Про адміністративну процедуру” на практиці: держслужбовці покращують свої навички завдяки Проєкту USAID

06 Лютого 2024

2 лютого Проєкт USAID “Економічна підтримка України” провів семінар-тренінг “Основні рекомендації щодо застосування положень Закону України “Про адміністративну процедуру”.

Участь у семінарі-тренінгу взяли 25 представників органів державної влади та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких пов’язана з експортом зернових – Міністерства економіки України, Держпродспоживслужби та Державної митної служби України.

Тренер Віктор Тимощук – заступник голови правління Центру політико-правових реформ, старший науковий співробітник Інститут держави та права імені Корецького НАН України, провідний експерт Проєкту EU4PAR – розповів про основні положення Закону та як їх використовувати на практиці.

Закон України “Про адміністративну процедуру” (ЗАП) набув чинності з 15 грудня 2023 року, він визначає, як посадовцям взаємодіяти із заявниками (громадянами, бізнесом) у питаннях надання адміністративних послуг, у тому числі дозволів та погоджувальних документів.

На тренінгу говорили про ключові пункти нового закону – орієнтацію на позитивний результат посадовців, дії бізнесу та приватних осіб, розгляд справи в автоматичному режимі, вчасне інформування щодо необхідного пакету документів, залучення заявника та обґрунтування у разі відмови, оскарження рішення з його провадження, принцип ефективності та доведення рішення до особи.

“Зараз Міністерство економіки працює над видачею дозвільних документів (ліцензій) агробізнесу, який хоче експортувати сільгосппродукцію з України. Новий закон регулює наші стосунки із заявниками, тож зараз ми маємо враховувати його ключові пункти, готуючи відповіді бізнесу. У разі відмови ми завжди пояснюємо причину, аби заявник міг доопрацювати та подати новий уточнений пакет документів. Ми й раніше орієнтувалися на те, щоб задовольнити заявку, надати якомога швидше позитивну відповідь”, – сказала головна спеціалістка відділу дослідження шкоди Міністерства економіки України Ольга Сіреніна.

Під час тренінгу учасники обмінювалися напрацюваннями, як застосовують ЗАП у своїй роботі, обговорювали, як покращити комунікацію між зацікавленими сторонами.

“Це вже третій тренінг, який ми проводимо для представників міністерств, роз’яснюючи основні положення ЗАПу. Вже чуємо відгуки, як цей закон працює, як реагують різні сторони на нього. Я бачу, що є досить високий рівень обізнаності, його почали впроваджувати. Наприклад, у законі не прописані деякі кроки – як оформити адміністративний акт, тож посадовці самі створюють ці форми, намагаються шукати рішення. Практика допоможе відбалансувати усі процеси, наприклад, зайве повідомляти заявнику, що його заява розглядається. Інформуйте лише у разі відмови, це про здоровий глузд у роботі. ЗАП потребуватиме більшої комунікації, але якщо ми хочемо якісного результату, маємо бути готовими до такої роботи”, – говорить Віктор Тимощук.

Це вже третій тренінг для представників органів державної влади, який організовує Проєкт USAID. Загалом участь у тренінгах взяли понад 80 посадовців.