Запит від воїнів – формувати потужний тил – про що говорили на Всеукраїнському діалозі “Громади – ветеранам”

13 Червня 2023

165 громад, 211 учасників, більше 1000 глядачів онлайн взяли участь у Всеукраїнському діалозі “Громади – ветеранам”, який відбувся 9 червня у Хмельницькому.

Cпікерами заходу стали представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, голова Державної служби зайнятості, Фонду захисту осіб з інвалідністю, Хмельницької та Дніпропетровської обласних військових адміністрацій, депутати Верховної Ради України, представники громадських організацій, ветерани, бізнес-спільнота.

Під час Діалогу говорили про те, як зробити громаду спроможною до повернення ветеранів, які соціальні послуги зможуть їм запропонувати для швидшої та кращої реінтеграції. Окрема дискусійна панель була присвячена реабілітації ветеранів на рівні громади, проблемам та шляхам їх вирішення. Під час заходу ішлося також про підтримку ветеранських бізнесів як з боку самих підприємців, так і держави, презентували напрацювання великого бізнесу, який вже готується до повернення своїх працівників з фронту.

Ветеран Антон Колумбет, співорганізатор Діалогу, а нині військовослужбовець, який боронить Україну на Сході, озвучив запит від захисників формувати потужний тил, умовно «стабілізаційний пункт», куди зможуть повернутися наші Захисники та Захисниці. І цей «стабпункт» має бути таким же ефективним, як і наша Армія сьогодні.

Про що говорили на заході?

Міністерство соціальної політики України будує систему соціального супроводу військових/ветеранів та членів їхніх сімей. Ця система передбачає якісний супровід: у центрах комплектування, під час служби військового, але у фокусі лишається його родина, у лікарнях та шпиталях після поранення,  після повернення на робоче місце, у громадах.

Відзначимо, що значну частку у якісному соціальному супроводі відіграють кейс-менеджери, навчання яких вже триває з травня за сприяння Проєкту USAID. Участь у навчанні взяли 120 представників, майбутніх кейс-менеджерів з різних областей України.

З основного, на що варто звернути увагу як громадському сектору, так і громадам в цілому – Мінсоцполітики планує фінансувати не установи, які надаватимуь послуги, а безпосередньо надавачів послуг. Причому, ними можуть бути і підприємці, і представники недержавного сектору.

Міністерство охорони здоров’я України прагне наблизити реабілітаційну послугу до ветерана чи члена його родини. За  попередніми підрахунками, в Україні є потреба на трохи більше 6000 ліжок для реабілітації такої категорії. Втім, раціональніше не будувати реабілітаційні центри у кожній громаді, а оцінити наявність фахівців, визначити реальну потребу в регіоні і будувати логістику між закладами. Зараз це питання опрацьовується.

Окрім цього, МОЗ внесло на розгляд уряду постанову, яка надає можливість здійснювати довготривалу реабілітацію важкопоранених військових.

Міністерство економіки України, Державна служба зайнятості, Асоціація-підприємців ветеранів АТО обʼєднують зусилля в підтримці ветеранського бізнесу: видача державних грантів, менторська підтримка, навчання ветеранів-підприємців.

Міський голова Хмельницького Олександр Симчишин та  і Асоціація підприємців ветеранів АТО  Сергій Позняк підписали меморандум про розвиток ветеранського підприємництва.

Український бізнес запускає програми вшанування памʼяті на підприємствах, а також готує програми для зустрічі своїх мобілізованих працівників з фронту.

Представник парламентарів Анатолій Остапенко відзначив, що ветеранське підприємництво буде окремо визначено з законодавстві – це пріоритет для ветеранського підкомітету парламенту.

Партнерами заходу стали Проєкт USAID “Економічна підтримка України”, Міжнародний фонд “Відродження”, ISAR Єднання, Міністерство соціальної політики України, Хмельницька міська рада, Коаліція ветеранських просторів, БФ “Там, де ми – там Україна”, Асоціація підприємців ветеранів АТО, Агенція “B&M”, Protez Hub.