За сприяння Проєкту USAID “Економічна підтримка України” у Харкові відбулася прем’єра кіноальманаху з шести документальних фільмів “Міста та їхні герої”. Мета проєкту – показати всю правду про героїзм українського народу і трансформацію звичайної людини у справжнього героя. У межах проєкту по всій Україні проходять покази документальних фільмів про українські міста та їхніх мешканців, а також тематична фотовиставка з роботами провідних українських фотографів.
Про творчий бойовий дух Харкова у фільмі розповідає акторка Театру ляльок Олена Озерова. З початку повномасштабного вторгнення Олена поміняла свою затишну квартиру на приміщення театру, який перетворився на гуманітарний центр.
Фільм “Міста та їхні герої” презентували у харківському YermilovCentre. Глядачі дивилися стрічку в повній тиші, багато хто – зі сльозами на очах. Не стримувала емоцій і героїня фільму Олена Озерова.
“Коли дивилась фільм – згадувала той період перших місяців повномасштабної війни. Добре, що у нас залишиться така пам’ять про ті події, які не можна забувати та не можна прощати. Нам треба боротись далі”, – сказала Олена після показу.
Режисерка фільму Ольга Гібелінда зазначила, що Харків є дуже символічним містом для неї:
“Це дуже горде і дуже щире місто. У нашому фільмі я хотіла передати саме ці його риси. Пишаюсь Харковом і людьми, які в ньому живуть”.
Ініціатор проєкту “Міста та їхні герої” Денис Блощинський зауважує: цей проєкт – насамперед про людяність.
“Героїзм українців – це наша надзвичайна властивість залишатися людяними в будь-яких обставинах. У нашому проєкті ми розповідаємо саме про таких героїв. Справжні сучасні герої зараз зароджуються в одну мить – іноді випадково, ситуативно, але вони стають тими, хто бере на себе відповідальність. Вони беруть і роблять. Бережуть у собі Людину. І саме ця Людина перемагає в цій війні”, – каже Блощинський.
Протягом тижня до прем’єри в Харкові діяла також фотовиставка світлин із різних міст України, постраждалих від російського вторгнення – пейзажі міст та окремі об’єкти, а також фото мешканців міст, які відіграли важливу роль у захисті свого краю від російських загарбників.
Героями фотовиставки з Харкова стали, зокрема, музикант, поет і волонтер Олег Каданов, Тетяна Пилипчук із Харківського Літмузею, найвідоміший гід Харкова Максим Розенфельд, продюсерка і волонтерка Мер’ям Йол, кухар Микита Вірченко, художник Микола Коломієць та інші містяни, яких війна перетворила на справжніх героїв.
У проєкті “Міста та їхні герої” в кожному з 6 міст – Харкові, Миколаєві, Чернігові, Охтирці, Баштанці та Іванкові – було обрано свого героя для документального фільму про місто. Кожен фільм розкриває свою сторінку волонтерства, дієвості та любові до власної країни від українців.
Фільм уже представили в Баштанці, Охтирці, Іванкові та Харкові. Далі проєкт покажуть у Миколаєві, Чернігові, Києві та Львові.
Більше про “Міста та їхні герої” – на сайті проєкту та на сторінках у соцмережах.